İşçi Birliği

 

Güncel

Etkinlik ve Duyurular

İŞÇİ BİRLİĞİ Gazetesi'nden haberdar olun. E-posta adresiniz:

Google site içi arama

Eylemdeki Sloganların Dili - IV -

Son günlerde gerçekleştirilen kütlesel çıkışlarda sıkça dillendirilen iki slogana dikkati çekmek istiyoruz:

Birincisi:
Zonguldak Maden İşletmelerinin birinde “iş kazası” sonucunda hayatını kaybedenlerin (daha doğrusu; iş ve işçi cinayetlerinde katledilen) acıları karşısında Başbakan Erdoğan’ın “kader” yorumuna karşı TEKEL Direnişi’ni gerçekleştiren sınıf bilinçli işçilerin son derece haklı olarak kullandığı şu anlamlı sloganıdır: “Asıl Tayyip Erdoğan Kader Değildir!” Bu slogan kütlesel çıkışlarıyla sokağı deneyen, işçi sınıfı hareketlerine doğru bilinç taşıyan, düşündüren, aynı zamanda sınıf mücadelesi gündemini saptırmaya yönelik din, iman, milliyet, cemaat, kader vb. söylemler üzerine temellendirilmek istenen iki yüzlü burjuva politikalarını açığa vurmaktadır.

İkincisi:
EMEKLİ-SEN’in düzenlediği eylemlerde kullanılmıştır. “Hükümet Telefon Dinleyeceğine Bizim Sesimizi Dinle!” Bu slogan bir yandan AKP’nin kendi yasal meşruiyetini çiğnediğini ve telefonlarımızı dinlediğini açığa vuruyor. Diğer yandan emeklilerin sesini dinlemediğini, oysa dinlemesi gerektiğini, emeklilerin sendikal özgürlüklerine karşı çıkılmamasını vurguluyor. Gerici, emek düşmanı burjuva iktidarlarının bu seslere kulak kabartması ve bazı tavizler alınabilmesi için işçi sınıfının sendikal ve siyasal birliği yolunda anlamlı ve daha ilerde bazı adımların atılması gerekir.

EMEKLİ-SEN’in “Tayyip Erdoğan; Seçimlere 1.5 Yıl Kaldı. Biz 9.5 Milyonuz!..” sloganı ise doğru tasarlanmamıştır. Bu sloganın Türkçeye tercümesi: “Başbakan, maaşlarımızı artır, bizde sesimizi keselim. Yoksa oy vermeyiz ha…” türünden bir yakarış anlamına geliyor. Emekli işçi ve memurlar en az 600-650 TL. civarında maaş almaktadır. Yetkililerin açıkladığı açlık sınırı ise 870 TL.dır. AKP iktidarı bu rakamı aynen kabul edip uygulasa bile sorun çözülmeyecektir. Çünkü kriz çok derinlerdedir. Kapitalizmin finans örgütleri çökmüştür.

Bu türden sloganların kütlesel çıkışlarda atılması ya da işçiler-emekçilere attırılması ne işçi sınıfının bilinçlenmesine ne de işçi sınıfının sendikal ve siyasal birliği davasına olumlu katkı getirir.

 İŞÇİ BİRLİĞİ

 


Yazıyı arkadaşıma gönder
: E-Posta Adresiniz
: Adınız
: Arkadaşınızın E-Posta Adresi
: Güvenlik Kodu > 945188
: Mesajınız
Tasarım ve Kodlama Sorun Teknik Büro tarafından yapılmıştır.