İşçi Birliği

 

Güncel

Etkinlik ve Duyurular

İŞÇİ BİRLİĞİ Gazetesi'nden haberdar olun. E-posta adresiniz:

Google site içi arama

Bir UPS İşçisinin Düşünceleri

Yedi yıldır bu firmada çalışıyorum. Bugüne değin işimi mükemmel bir biçimde yaptım. Dağıtım yaptığım bölgeyi sokak sokak biliyorum. İki ya da üç kişinin yapacağı işi tek başıma yaptım. O kadar yoğun çalıştım ki bazen elimdeki paketleri yetiştirebilmek için zamanın durmasını istediğim oldu. Sulu yemek yemeye hasret kaldım. Hiç kimse, işimi düzgün yapmadığımı söyleyemez. Zaten şirket yöneticileri ben sendikaya üye olmak isteyene kadar beni övüyorlardı. Ne zaman ki hakkımı aradım, onların gözünde kötü oldum.

Şu anda çok önemli bir mücadele veriyoruz. Türkiye’deki kargo şirketlerinde çalışan 130 bin kişi gözümüzün içine bakıyor. Başarılı olursak, diğer kargo şirketlerinde çalışanlar da bizim yolumuzu izleyecekler. Bu yüzden verdiğimiz mücadele diğer kargo şirketlerinin patronlarını da ilgilendiriyor. Kim bilir, belki bizim başarılı olmamamız için o şirketlerin patronları da bizim patrona yardım ediyordur.

Bu direnişle birlikte, tek başıma bir hiç olduğumu, arkadaşlarımla toplu olarak hareket ettiğimde ise büyük bir güce kavuştuğumu gördüm. Bu direniş beni çok değiştirdi. Artık etrafımdaki haksızlıklara hemen tepki gösteriyorum. Örneğin Yalova’ya giden vapurdaki televizyonda Kanal 24 açıktı, itiraz ettim ve belli bir çevrenin propagandasını dinlemek istemediğimi belirttim. Bu direnişten önce böyle bir şeyi asla yapamazdım, en fazla başımı başka yöne çevirirdim.

Bu mücadeleyi kazanacağız. Sendikal hakkımızı alacağız. Ama mesele bununla bitmiyor. Her kazanım önümüze yeni hedefler koyuyor. Sendikalı olduktan sonra mücadeleyi bırakırsam, sadece kendi iş sahamdaki çalışma koşullarını hafifletmiş olmakla kalırım. Ama başka bir işletmeye girdiğimde, aynı sorunlar tekrar karşıma çıkar.

Bu yüzden sendika hakkını kazandıktan sonra, mücadeleye devam etmek, bu hakkı elde etmeye çalışan diğer işçi arkadaşların mücadelesine destek olmak gerekiyor. Bilinçlenmeye, sorgulamaya, yanlış neredeyse söylemeye devam etmek çok önemli.

Gazetenizi çok beğendim. Bazı yazıların uzun olması sorun değil. Yeter ki konu özlü bir biçimde anlatılsın. Biz işçilerin olaylara tek taraflı değil, pek çok açıdan bakmaya başlamasının zamanı geldi.


Yazıyı arkadaşıma gönder
: E-Posta Adresiniz
: Adınız
: Arkadaşınızın E-Posta Adresi
: Güvenlik Kodu > 214267
: Mesajınız
Tasarım ve Kodlama Sorun Teknik Büro tarafından yapılmıştır.