İşçi Birliği

 

Güncel

Etkinlik ve Duyurular

İŞÇİ BİRLİĞİ Gazetesi'nden haberdar olun. E-posta adresiniz:

Google site içi arama

Gazetemiz’in İkinci Yılında Okurlarımızla Birlikte…

İŞÇİ BİRLİĞİ Gazetemiz elimizdeki 7. Sayısının üretimiyle birinci yılını geride bıraktı.

Kasım 2009 tarihli ilk sayımızda kolektif çabalarla ürettiğimiz Gazetemiz’in amaç ve ilkelerini “İŞÇİ BİRLİĞİ GAZETEMİZ HANGİ İHTİYAÇTAN DOĞDU? HANGİ İHTİYACI KARŞILAYACAK?” başlıklı yazımızla duyurmuş ve böylece yayım faaliyetine başlamıştık.

Yayın ilkelerinin çerçevesini kolektif olarak çizdiğimiz İŞÇİ BİRLİĞİ Gazetemiz düzenli aralıklarla yayımını sürdürmüş İşçi-Kitle çalışmalarımızda hesaba katılması gereken bir Gazete olduğunu kanıtlamıştır.

İşçi Sınıfının Siyasal ve Sendikal Birliği” davasını Gazetemiz dışında hiçbir organ telaffuz etmemektedir. Yine hiçbir organ “TEK PARTİ - TEK SENDİKA - TEK GENÇLİK ÖRGÜTÜ” Şiarını bilince taşımamaktadır.

İlk sayımızda da vurguladığımız gibi: “Gazetemiz bir örgüt ya da partinin yayın organı değildir. Fakat asla iddiasız ve şekilsiz de değildir. İşçi Sınıfı ve Emekçi Halklarımızın sosyal-sınıfsal-evrensel kurtuluş mücadelesini hedefine taşıyacak birleşik, güçlü, güvenilir ve donanımlı Kurum ve Araç’larımızın oluşturulmasının kavgasını verecektir.”

Bir yıllık deneyimimizde kolektif çabalarımızla bu ilkesel çerçevenin gereğini yerine getirmeye çalıştık.

Gazetemiz’in diğer “işçi” gazetelerinden temel ilkesel farklarını bir kez daha tekrarlamak istiyoruz:

. “Dar grup kültü” ile hareket etmemesidir.

. Siyasal ve sendikal alanda hâkim gerici sınıfların baskı ve sömürüsüne yol açan bölünme ve parçalanmalara karşı tavrıdır.

. Tutarlı bir demokrasi mücadelesi ile atbaşı götürülmesi gereken tutarlı bir iktidar mücadelesini gündemde canlı tutmasıdır.

. “İşçi Sınıfı Adına” ve “Sosyalizm Adına” hareket ettiğini sanan vekaletsiz örgüt girişimlerini açığa vurmasıdır.

. Kolektif aklı, kolektif bilinci ve kolektif eylemi örgütlemenin yolunu döşemesidir.

. İşçi sınıfının kendisi için sınıf olma mücadelesine omuz vermesidir.

. İşçi sınıfının en ileri, en militan kadrolarının bilimsel bilgilerle donatılması, tüm kurum ve kuruluşlarda rol ve sorumluluk alması mücadelesine katkı getirmesidir.

. İşçi sınıfının politika dışında tutan ve politikasızlaştırmak isteyen, sendikasızlığı yaygınlaştıran sağlı “sol”lu burjuva politikalarına karşı durmasıdır.

Gazetemiz’in yüzde yüz bağımsız ve yüzde yüz işçi sınıfı ve emekçi halklarımızın sosyal-sınıfsal-evrensel kurtuluşundan yana oluşu, arkasında durduğu tez ve tahlillerinin tutarlılığı onlarca kez sosyal pratikte denenip sınanmış ve doğrulanmıştır.

. Gazetemiz’in kolektif üretiminde rol ve sorumluluk alan kadrolar denenip sınanmış kimlik ve kişilikleriyle işçi sınıfının çocuklarıdır.

Somut-tutarlı-amaçlı-sabırlı-uzun erimli İşçi-Kitle çalışmalarıyla sınıf ve tarih bilinçli kadrolar kendi organları olanİŞÇİ BİRLİĞİ Gazetemiz’de buluşup bütünleştikçe yaşadığımız sorunlar aza inecek ve daha donanımlı gazetelerin üretimi gerçekleşecektir.

Gazetemiz’in bir yıllık deneyimi kolektif üretim çabalarımızı bir basamak daha öne sıçratılmasını öğretmiştir. Bu türden bir yönelişimizin ifadesi olarak ilk sayımızdaki amaç ve ilkelerimizin daha da geliştirilmesini ve yayımlanmasını uygun bulduk.

Kolektif üretimin amaç ve ilkelerini, düzen ve disiplinini belirleyen çağrı metnimizi Gazetemiz’in 2. sayfasında yayımlıyoruz.

Yönü Proletaryaya dönük, “İşçi Sınıfının Siyasal ve Sendikal Birliği” davasından yana olan tüm Proletarya Devrimcilerini bu düşüncelerle selamlıyor ve işliklerimizde birlikte üretime çağırıyoruz.

 İŞÇİ BİRLİĞİ


Yazıyı arkadaşıma gönder
: E-Posta Adresiniz
: Adınız
: Arkadaşınızın E-Posta Adresi
: Güvenlik Kodu > 519934
: Mesajınız
Tasarım ve Kodlama Sorun Teknik Büro tarafından yapılmıştır.