İşçi Birliği

 

Güncel

Etkinlik ve Duyurular

İŞÇİ BİRLİĞİ Gazetesi'nden haberdar olun. E-posta adresiniz:

Google site içi arama

METAL TİS’leri

Metal sektöründe TİS görüşmeleri çalkantılı bir şekilde sürüyor. MESS ilk hamleyi yapıp binde 18’lik zam önermişti. İşbirlikçi Türk Metal Sendikası verdiği teklifle MESS’den ilk 6 ay için yüzde 5+maktu 25 kuruş, ikinci 6 ay için enflasyon oranında, üçüncü 6 ay için enflasyon+yüzde 2, dördüncü 6 ay için enflasyon oranında ücret zammı, sosyal haklarda da yüzde 15-18 arasında değişen oranlarda iyileştirme yapılmasını talep etti.

Birleşik Metal-İş Sendikası ise en düşük saat ücretine bir iyileştirme yapıldıktan sonra saat ücretine göre farklılık gösteren ve ortalama yüzde 18’i bulan ücret zammı istedi, ayrıca haftada 45 saat olan çalışma süresinin 37,5 saate çekilmesi talebinde bulundu.

Çelik-İş Sendikası da teklifini ilk 6 ay ücretlere yüzde 20, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylık dönemlerde enflasyon+yüzde 25 oranında zam yapılması, sosyal haklarda yüzde 50-100 arasında iyileştirme sağlanması şeklinde verdi.

Türk Metal bayram öncesi bir geceyarısı operasyonuyla MESS ile anlaşmaya vardı. Birleşik Metal-iş ve Çelik-İş direnmeye devam ediyor. Türk Metal ve yandaş medya MESS ile yapılan anlaşmayı sevinç gösterileriyle duyurdu. Birleşik Metal-iş ve Çelik-iş ise geri adım atmayacaklarını.

Danışıklı dövüş sonrası yapılan anlaşmaya göre ise Tofaş işçisinin saat ücretine 33 kuruş, Renault işçisinin 34 kuruş, Mako işçisinin 35 kuruş, Bosch işçisinin 30 kuruş, Valeo işçisinin 27 kuruş... zam yapılacak. Yüzde 5,35 oranında yapılacak zamma göre saat ücretlerinde 21 ila 35 kuruşluk fark olacak, bu da aya vurulduğunda metal işçisinin cebine 34 lira ile 55 lira arasında bir fark olarak girecek.

Bu anlaşma metal işçisini derinden etkileyecek çünkü Türkiye’de sözleşme kapsamındaki toplam 228 işyerinden 191’inde Türk Metal sendikası yetkili durumda. Geri kalan 37 işyerinin 34’ünde Birleşik Metal-İş, 3’ünde de Çelik-iş yetkili durumda.

Birleşik Metal-İş’in ve Çelik-İş’in MESS ile yapacağı görüşmelere arabulucu atanmış durumda. Birleşik Metal-İş 11 Aralık’da yaptığı toplantı sonrasında arabulucunun tayin edici bir etken olmadığını, mücadelelerinde ikinci evreye girdiklerini, masa başında anlaşmaya varmak istediklerini fakat anlaşma sağlanmazsa üçüncü evreye gireceklerini yani greve gitme kararı alacaklarını açıkladı. Çelik-İş de benzer bir açıklamayla geri adım atmayacaklarını yineledi.

Bursa’da bir otomotiv fabrikasında çalışan işçi arkadaş ‘’Birleşik Metal-İş Türk Metal’den ayrılıp kendi bünyelerinde örgütlenmemizi öneriyor, kamuoyunun da görüşleri bu doğrultuda, fakat biz işçiler olarak Birleşik Metal-İş’e neden güveneceğimizi bilmiyoruz. Kendi payıma ve birçok arkadaşım adına Türk Metal’den memnun değiliz, MESS ile anlaşma koşulları berbat, fakat Birleşik Metal-İş’e geçtiğimizde herşey düzelecek mi sanki! Birleşik Metal-İş’in Türk Metal’e göre ilerici bir sendika olduğunu zaten işçiler olarak biliyoruz ama Birleşik Metal-İş de güvenimizi kazanmalı’’ şeklinde görüş bildirdi. Metal sektöründe çalışan işçilerin çoğunun görüşleri de bu doğrultuda.

Şu durumda Birleşik Metal-İş Sendikasının MESS ile yapacağı anlaşma özel olarak metal işçisi genel olarak da Türkiye işçi sınıfı açısından çok daha önem kazandı. Eğer Birleşik Metal-İş muzaffer bir sonuçla masadan kalkabilirse metal işçisinin güvenini kazanabilir, bu da ileriye dönük iyi bir adım olabilir. Türk Metal sendikası’na bağlı işçiler de Birleşik Metal-İş’in nasıl bir anlaşmaya imza atacağını merakla bekliyor.

Bursa’dan bir İŞÇİ BİRLİĞİ okuru


Yazıyı arkadaşıma gönder
: E-Posta Adresiniz
: Adınız
: Arkadaşınızın E-Posta Adresi
: Güvenlik Kodu > 973341
: Mesajınız
Tasarım ve Kodlama Sorun Teknik Büro tarafından yapılmıştır.